Feng Shui nie jest u nas za bardzo popularne, a nawet jeśli już ktoś się tym zajmuje, zazwyczaj ogranicza się do przestrzeni mieszkalnych pomijając biura. Jest to błąd, ponieważ typowy pracownik biurowy spędza w pracy około 40 godzin tygodniowo, a to oznacza po prostu, że przez tyle czasu znajduje się w biurze.
Poprzez proste błędy w jego aranżacji można sprawić, że będą to godziny bardzo długie i nieprzyjemne. Mało kto zdaje sobie sprawę, że na przykład ustawienie biurka w kierunku ściany spowoduje zdecydowane pogorszenie samopoczucia pracownika. O stanie psychicznym wywoływanym przez aranżację przestrzeni mówi dalekowschodnia technika organizowania pomieszczeń, w tym także biur, pod nazwą Feng Shui.
Feng Shui Feng Shui w bezpośrednim tłumaczeniu z języka chińskiego to „woda i wiatr”.
Jest to mistyczne określenie relacji, jaka łączy człowieka z jego otoczeniem i odnosi się bezpośrednio do sił życiowych przepływających przez nas. Jest to z jednej strony sztuka, ale z drugiej strony także filozofia życia. Dla Chińczyków w praktyce jest to głównie sztuka życia skupiona na organizowaniu przestrzeni i właśnie w taki sposób należy ja rozumieć w praktyce. Naszym zadaniem jest ustawienie mebli o dobranie oświetlenia w taki sposób, by było to wygodne i zapewniało nam dobre samopoczucie. Naszego odczuwania bezpieczeństwa nie mogą zaburzać ustawione na drodze przeszkody i nic nie może zabierać nam energii przeznaczonej na pracę. Co ważne, Feng Shui buduje też relacje przestrzenne pomiędzy pracownikami.
Podstawowe zasady Feng Shui. Feng Shui posiada wiele zasad szczegółowych, ale istnieją też trzy podstawowe zasady szczęścia życiowego i sukcesu zawodowego.
Są to:
I. Ład i porządek – wszystkie zbędne rzeczy muszą zostać z otoczenia usunięte, a organizacja, chociażby organizacja dokumentów, musi opierać się o chronologię;
II. Regularny kształt – miejsce pracy i przebywania człowieka powinno być prostokątne lub kwadratowe;
III. Relacje przestrzenne – to zasada bardzo szeroka, która w biurze oznacza zakaz ustawiania się plecami lub twarzą do okna i drzwi, a zdecydowanie najgorsze jest ustawianie się w linii między nimi, ponieważ takie pozycjonowanie odpowiedzialne jest za odbieranie nam energii.