Czy styl zarządzania Laissez Faire powoduje chaos?

/

Każdy menedżer ma inny styl, który kształtuje się poprzez doświadczenie, jego mocne i słabe strony, a także w zależności od rodzaju pracowników, za których jest odpowiedzialny.

Autokratyczny styl zarządzania jest znany z tego, że jest dość sztywny, a styl demokratyczny znajduje się gdzieś pośrodku. Oczywiście, to stawia leseferystyczny styl zarządzania zdecydowanie na drugim końcu spektrum.

Laissez faire management to styl luźny, który nakłada na pracowników odpowiedzialność za rozwiązywanie problemów i wymyślanie pomysłów. Ten specyficzny styl może zdziałać cuda w miejscach pracy, w których pracownicy mają dużą dozę kreatywności i niezależności, jednak w innych miejscach pracy ten styl spowoduje, że zapanuje chaos.

Czy uważasz, że laissez faire pasowałby do Twojego miejsca pracy?

Obejrzyj ten film, który mówi o liderze leseferystycznym nieco bardziej szczegółowo.

Nie chodzi o to, że styl laissez faire zrzuca odpowiedzialność z kierownictwa i spycha ją na pracowników, ale raczej o to, że kierownicy ufają pracownikom, że to oni wpadają na pomysły i rozwiązują problemy. Twoi pracownicy to ci, którzy siedzą przy biurkach i wykonują pracę dzień w dzień, co oznacza, że to oni naprawdę wiedzą, co może się udać, a co nie. W tym przypadku, powierzenie osobom z "hali produkcyjnej" obowiązku wymyślania pomysłów i podejmowania decyzji oznacza, że istnieje duża szansa na sukces.

Oczywiście, sukces zależy od dobrej jakości umiejętności komunikacyjnych. Menedżerowie muszą być postrzegani w pewnym sensie, a to oznacza udzielanie wskazówek w sposób, który nie dyktuje działań ani nie wkłada pracownikom pomysłów do głowy, ale w sposób, który delikatnie doradza. Dla niektórych menedżerów może to być trudna do osiągnięcia mieszanka.

Problemem, o którym należy pamiętać, jest to, że jeśli zarządza się nim w niewłaściwy sposób, miejsce pracy o takim stylu przywództwa może popaść w ruinę.

Istnieją pewni pracownicy, którzy nie będą się rozwijać pod tym typem zarządzania. Na przykład, jeśli masz kilku pracowników, którzy są dość niedoświadczeni, którzy nie mieli czasu, aby zbudować swoją pewność siebie jeszcze, i którzy potrzebują solidnych wskazówek, ten typ stylu będzie zostawić je flądry. W tym stylu odbędzie się wiele sesji współpracy przy stołach nowoczesnego zarządu, a jeśli nie będą mieli pewności siebie, aby się wypowiedzieć, zostaną zagłuszeni przez tych, którzy to zrobią.

Może to również oznaczać, że silniejsi pracownicy mają więcej do powiedzenia niż wszyscy inni. Na przykład, jeśli masz wielu silnych ekstrawertyków, którzy są dość głośni w swoich pomysłach, to oni będą tymi, którzy dają sugestie i dlatego podejmują decyzje przy stołach zarządu. Inni pracownicy mogą mieć im to za złe, ponieważ mają doskonałe pomysły, ale po prostu nie mogą dojść do słowa!

Z tego powodu styl zarządzania typu laissez faire wymaga ostrożnego zarządzania, aby uzyskać właściwą równowagę. Gdy udzielana jest niewielka ilość wskazówek, pracownicy mogą się rozwijać i czuć się doceniani, jednak gdy udzielana jest niewystarczająca ilość wskazówek, może to powodować zamieszanie i prowadzić do chaotycznych scen.

Pracownicy muszą być zorganizowani, muszą prawidłowo zarządzać swoimi terminami i muszą zapewnić, że współpraca i sesje burzy mózgów nie będą miały pierwszeństwa przed codzienną pracą.

Chodzi o to, aby poznać swoich pracowników i zrozumieć, co będzie działać, a co nie. Chodzi również o to, aby mieć wystarczająco dużo praktycznego podejścia, aby udzielać wskazówek, gdy są one potrzebne, ale nie tak dużo, aby styl ten zmierzał w kierunku stylu demokratycznego, a może nawet zbyt daleko w kierunku stylu autokratycznego.

Oczywiście nie oznacza to, że w zarządzaniu typu laissez faire jest coś złego. Nie ma. W odpowiednich okolicznościach ten styl zarządzania może być niezwykle udany i użyteczny. Jednak gdy jest stosowany niewłaściwie, może zmienić biuro z potencjałem w biuro, w którym rządzi chaos!