Narcyz w miejscu pracy

/

Z pewnością słyszeliście już jedno modne słowo - narcyz.

Trzeba oczywiście zaznaczyć, że słowo "narcyz" to etykietka przyklejana ludziom, którzy w większości przypadków na nią nie zasługują. Prawdziwy narcyz jest rzadkością i w rzeczywistości stanowi zaledwie około 0,5 do 1% populacji. Więcej jest narcyzów płci męskiej niż żeńskiej, ale to nie znaczy, że oni nie istnieją!

Aby mieć prawdziwy narcyzm, u danej osoby musi zostać zdiagnozowane Narcystyczne Zaburzenie Osobowości. Oznacza to, że jeśli jesteś menedżerem i masz kogoś takiego wśród swoich pracowników, musisz wiedzieć o tym zaburzeniu, nauczyć się, jak wpływać na daną osobę, jak wpływa ona na osoby z jej otoczenia i zarządzać nią w odpowiedni sposób. W każdym miejscu pracy można spotkać niezliczoną liczbę różnych osobowości, ale prawdopodobnie żadna nie jest tak trudna jak narcyz.

Narcyz to ktoś, kto w biurze z pewnością zażąda mebli dla dyrektora generalnego! Chce wszystkiego, co najlepsze, i uważa, że na to zasługuje. To wszystko bardzo dobrze, ale narcyz często ma bardzo zawyżone poczucie własnej wartości, trudno mu nawiązać trwałe i znaczące relacje, także zawodowe, i nigdy nie wierzy, że się myli. To tylko wycinek tego, co powoduje Narcystyczne Zaburzenie Osobowości (NPD), i od razu widać, jak może to powodować problemy w miejscu pracy.

Zatem, jako menedżer, jak powinieneś postępować z tego typu osobami, aby uniknąć konfliktów i problemów z innymi pracownikami w ich otoczeniu?

Najlepszą odpowiedzią jest prawdopodobnie ostrożność.

Burzliwe wody w biurze

Nie stawiaj tego krzesła biurowego blisko mnie! To prawdopodobnie będzie prośba, gdy pracownik zorientuje się, że narcyz ma zostać sąsiadem jego biurka. Osoby narcystyczne zazwyczaj nie są zbyt lubiane; na początku są, ponieważ potrafią być niezwykle czarujące, ale kiedy pokażą swoje prawdziwe oblicze, mogą być bardzo trudne do dogadania. Oczywiście zależy to od tego, jak bardzo narcystyczna jest dana osoba; jeśli jest to tylko łagodny przypadek NPD, nie powinno być zbyt wielu problemów.

Najlepszym sposobem radzenia sobie z narcyzem w miejscu pracy jest skupienie uwagi na innych wokół niego. Nic nie można zrobić, aby przekonać narcyza, że może się w czymś mylić, że podczas próby współpracy w grupie przy meblach na przerwę ktoś inny może mieć rację, ponieważ w jego mniemaniu on ma rację, a wszyscy inni się mylą. Może to być bardzo szkodliwe moralnie dla innych pracowników w biurze, dlatego kluczowe jest skupienie się na budowaniu ich pewności siebie i niedopuszczenie do tego, by stało się to poważnym problemem. Nie chcesz, aby doszło do sytuacji, w której inni będą się chować za biurowymi ekranami, aby ułatwić sobie życie.

Mimo to nadal trzeba radzić sobie z osobowością narcystyczną. Dobrym sposobem jest zastosowanie małego podstępu.
Jeśli chcesz, by osoba narcystyczna wykonała konkretne polecenie, a podejrzewasz, że nie spodoba jej się to zbytnio, możesz sprawić, by myślała, że to był jej pomysł. Robiąc to i chwaląc go za to, pracujesz z tą stroną jego osobowości, która rzeczywiście pragnie pochwał i afirmacji, i uzyskujesz rezultat, o który ci chodziło od samego początku.

Należy bardzo uważać, aby nie zacząć traktować ich inaczej niż wszystkich innych. To również wpłynie na morale.
Istnieje realna różnica między zarządzaniem różnymi osobowościami za pomocą subtelnie różnych podejść, a traktowaniem ludzi w całkowicie odmienny sposób. Jeśli osobowość narcyza zaczyna powodować ogromne problemy w biurze, trzeba pomyśleć o zasadzie większości i podjąć działania. W tym przypadku dojdzie do powstania ogromnych frakcji i nikt nie będzie chciał mieć obok siebie krzesła biurowego.
Nie tworzy to komfortowego ani harmonijnego środowiska pracy i zaczyna wpływać na wydajność.

Choć może to być trudne, musisz zdać sobie sprawę, że choć ta osoba ma zaburzenia osobowości, a więc jest w stanie realnie funkcjonować, nie może to być powodem, dla którego traktuje innych pracowników z pogardą lub stosuje klasyczne techniki gaslightingu, które często stosują osoby narcystyczne. W razie wystąpienia problemów może być konieczne podjęcie działań dyscyplinarnych, w zależności od przyczyn tych problemów. W miejscu pracy musimy traktować wszystkich jednakowo, niezależnie od tego, jak trudne mogą być okoliczności.